Nejen o hubnutíKryolipolýza aneb hubnutí bez bolesti a námahy Co měří WHR index Proč je vláknina v potravinách důležitá a kde ji najdeme? Morbidní obezita Jojo efekt Jak se zbavit celulitidy Než začneme hubnout - co je dobré vědět Pitný režim Dieta podle krevních skupin Ketonová dieta
Kryolipolýza

Kryolipolýza aneb hubnutí bez bolesti a námahy

Kdo by nechtěl ubrat trochu tukové vrstvy na svém těle. A kdo by nebyl rád, kdyby to šlo bez námahy a v podstatě okamžitě. Právě to nabízí a umožňuje kryolipolýza neboli liposukce zmražením. Funguje na principu řízeného ochlazování tukových buněk, což způsobí jejich zničení. 

WHR index

Co měří WHR index

WHR index je vzorec (Waist to hip ratio) na základě kterého můžeme vyhodnotit vztah mezi pasem a boky. Jejich vzájemný poměr je ukazatelem toho, jakým způsobem jsou v organismu ukládány tukové zásoby. Tento výpočet nám orientačně ukáže, zda je poměr pasu a boků zdravý nebo zda je nevyvážený. Výpočtem určíme typ postavy. Obecně řečeno, čím je obvod pasu větší proti objemu boků, tím horší je to výsledek. Takový výsledek pak ukazuje na určitý typ rizikové postavy, tedy na ohrožení obezitou a s ní spojená rizika civilizačních nebo onemocnění.

Vláknina

Proč je vláknina v potravinách důležitá a kde ji najdeme?

Vláknina v potravinách je pro zdravý vyvážený jídelníček nezbytná, a je třeba dbát na to, abychom jí přijímali dostatečné množství. O tom, že je vláknina v potravinách důležitá již slyšel pravděpodobně každý. Ne každý však ví, v čem spočívá její důležitost a proč se obsah vlákniny v potravinách nevyplácí podceňovat. Vláknina v potravinách jeotiž tnezbytná pro správné trávení, ale i pro hubnutí, a především pro správnou funkci tlustého střeva, kde snižuje riziko vzniku rakoviny.

Morbidní obezita

Morbidní obezita

Obezitou je v dnešní době ohroženo velké procento populace ve vyspělých zemích. S obezitou bojují tisíce lidí v Evropě, v Americe, ale i v dalších zemích. Obezitu dnes můžeme směle zařadit mezi civilizační choroby. Obézních lidí stále přibývá, a to nejen dospělých, ale i dětí. Platí zde přímá úměra v tom, že čím větší je obezita, tím se zvyšuje riziko vzniku dalších zdravotních komplikací a snižují se šance na dosažení vysokého věku.

Jojo efekt

Jojo efekt

Jojo efekt, neboli opětovné přibírání na váze, vzniká především v důsledku velmi rychlého a nepřiměřeného hubnutí. Pokud dojde za krátkou dobu k výraznému poklesu hmotnosti, tělo se začne instinktivně bránit. Po skončení drastických diet a hladovek přepne na ekonomický režim a všechny přijaté živiny začne okamžitě opět ukládat. 

Jak se zbavit celulitidy

Jak se zbavit celulitidy

Celilulitida není onemocnění, protože nepředstavuje žádná zdravotní rizika, je to hlavně estetický problém, který trápí valnou většinu žen. Celulitida se projevuje jako dolíčkovitá kůže v místech, kde se ženám ukládá tuk, tedy hlavně na hýždích a stehnech. Celulitida se objevuje hlavně, když dochází ke změně tvorby a vylučování pohlavních hormonů. Pohlavní hormony způsobují změnu podkožního vaziva, které tvoří kapsičky, do nichž se pak tukové buňky shromaždují.Ty jsou vytlačovány proti povrchu kůže která je u žen tenčí než u mužů, a vytváří tak nevzhledné ďolíčky, které svojí strukturou připomíná pomerančovou kůru. Odtud tedy odvozený lidový název. V místech postižených celulitidou je pak omezený průtok krve a lymfy. 

V__ivov__poradce_Brno_normal

Než začneme hubnout - co je dobré vědět

V následujícím článku nebudeme rozebírat tisíckrát omílané rady, jako například to, že byste měla jíst 5x denně malé porce, vypít alespoň 3 litry tekutin, omezit alkohol nebo začít sportovat. To ví přece každý. Pojďme se podívat na pojem, o kterém jste v souvislosti s hubnutím možná už slyšela, ale nevíte, co přesně znamená . A přitom je při redukční dietě tak důležitý.

Pitný režim

Pitný režim

Maslowowa pyramida dává odpověď na to, co je nejdůležitější proto, abychom zvládli existovat a vše fungovalo tak, jak má. Je vystavěna na fyziologických potřebách, jenž by měly tvořit pevný základ: dýchání, regulace teploty, potřeba tělesné integrity, spánku, potravy, vylučování, fyzické aktivity, rozmnožování a na konec jsme nechali dnešní téma, kterým je potřeba vody, tedy pitný režim. Jakmile je jedna potřeba potlačena, zanedbávána nebo naopak příliš upřednostněna, tělo se začne bránit, což může mít jako následek fyzické a psychické změny. V případě hubnutí se samozřejmě jedná hlavně o faktor potravin, pitného režimu a pohybu. Kdo umí naslouchat svému tělu, jistě nemá ani s jedním potíže.

Dieta podle krevních skupin

Dieta podle krevních skupin

A, B, AB a 0. To jsou čtyři skupiny, do kterých se dělí nejvzácnější tekutina – krev. A z toho vy\chází také dieta podle krevních skupin. Krevní skupiny jsou dány podle antigenů na povrchu červených krvinek. Některé z těchto antigenů jsou pouze čisté bílkoviny, v jiných se nachází i polysacharidy. K chybějícím antigenům se vytváří určitá kombinace protilátek – aglutininů. Konkrétně: v krvi typu A je obsažen antigen A a protilátky anti-B, zatímco v krvi typu B se nachází antigen B a protilátky anti-A. Krev typu AB, jak název napovídá, obsahuje zároveň antigeny A i B a nejsou v ní protilátky anti-A, ani anti-B. Zato krev typu 0 neobsahuje antigeny A a B, ale zato se v ní nachází protilátky anti-A i anti-B. V České republice je nejčastější krevní typ A, poté 0 a B. Nejvzácnější je skupina AB. Pokud by došlo k transfúzi nesprávné krevní skupiny, mohlo by dojít k závažným zdravotním problémům, dokonce i k rychlé smrti. Jak už jsme ale naznačili, existuje teorie, kdy se dá podle toho, jakou máme krevní skupinu, také hubnout - a tou je dieta podle krevních skupin.

Ketonová dieta

Ketonová dieta

Dopřávat si bílkoviny a tuky a naopak omezit přísun sacharidů, aby se tělo dostalo do ketózy. Tedy do procesu, při němž dochází k uvolňování energie takzvaně anaerobně z tuků, nikoliv ze sacharidů. To je základní princip ketonové diety rovněž někdy známé pod názvem ketogenní, bílkovinná či proteinová dieta. Znamená to tedy, že je možné jíst libovolné množství masa, vajec a mléčných výrobků a přitom hubnout. Zní to krásně jednoduše, ale není pochyb o tom, že se ketonová dieta může rychle změnit v pořádný hazard se zdravím.


Kalorické hodnoty potravin slouží pouze jako orientační pomůcka při redukci váhy. Optimální hmotnosti dosáhnete pouze vyváženým jídelníčkem, dostatkem pravidelného pohybu a přísunu tekutin.

TIP NA DNEŠEK

Lunární kalendář na dnešní den: