Kryolipolýza

Kryolipolýza

V poslední době často skloňované slovo kryolipolýza vlastně znamená liposukci zmražením. Při tomto neinvazivním odborném zákroku dochází k nasátí tukové tkáně, a to včetně kožní řasy, do speciální nasávací hlavice. Přímo v hlavici se nasátá část těla zchladí pod bod mrazu (často až na teplotu -10 stupňů Celsia), čímž dochází k destrukci tukových buněk. Organismus zdravého jedince je pak schopný tyto rozložené tukové buňky časem z těla "odklidit". Tato metoda totiž vychází z faktu, že tukové buňky jsou na chlad citlivější než ostatní buňky. Kromě redukce podkožního tuku dochází díky kryolipolýze také ke zmírnění následků celulitidy.

Vůbec poprvé se kryolipolýza objevila v roce 2009 a vycházela při tom z poznatků studie lékařů Mansteina a Andersona z Massachusettské všeobecné nemocnice z roku 2008. Od té doby se kryolipolýza velmi rychle rozšířila a pro nejrůznější kosmetická studia a držitele speciální licence se tato metoda stala velice výnosnou.

Její rychle vzrůstající obliba souvisí hned s několika faktory. Tím, že se jedná o neinvazivní zákrok, odpadají u kryolipolýzy veškerá nebezpečí spojená s chirurgickým zákrokem a anestezií. Chybí také všechna pooperační omezení doprovázející ostatní formy liposukce. Kryolipolýzu proto může podstoupit téměř každý. Určitá skupina lidí, kteří tento zákrok podstoupit nemohou, přesto existuje. Patří do ní například těhotné a kojící ženy, lidé s čerstvou jizvou nebo kovovým implantátem v místě ošetření, onkologičtí pacienti, epileptici, pacienti trpící vážnými onemocněními jater, ledvin, srdce a oběhové soustavy. Kryolipoýza se nedoporučuje ani lidem užívajícím silná antidepresiva či léky na ředění krve. Nevhodná je dále při extrémní obezitě a menstruaci. Proto je potřeba nejdříve sepsat zdravotní dotazník a zjistit zdravotní anamnézu.

Kryolipolýza a vedlejší účinky

Vedlejší účinky kryolipolýzy dosud nebyly objeveny. Faktem však zůstává, že se jedná o poměrně novou metodu a většina odborných studií byla prováděna pouze na zvířatech. Dlouhodobé účinky na lidské populaci zatím známy nejsou. Kromě v podkoží má ale lidský organismus tuky také v krvi – krevní lipidy. Otázkou tedy zůstává, jestli jejich zmrazení nemůže vyvolat nějaké nebezpečné komplikace. Odborné medicinské časopisy mají ke kryolipolýze a jejím potencionálním rizikům zatím rezervovaný přístup. Každopádně americkým úřadem pro kontrolu léčiv a potravin FDA byla kryolipolýza schválena.

Průběh kryolipolýzy

A jak vlastně kryolipolýza probíhá? V první řadě s odborníkem zkonzultujete svůj zdravotní stav, následně vás ošetřovatel vyfotí z různých úhlů, aby bylo možné porovnat výsledek zákroku. Nato konkrétní část těla změří, aby bylo jasné, který rozměr hlavice je potřeba při kryolipolýze využít, a položíte se na lehátko. Sestřička vám dané místo, z něhož chcete tuk odstranit, promaže speciální mastí a přikryje igelitem. Poté již ošetřovatel použije hlavici, jež je zapojená do přístroje vytvářejícího silný podtlak a kůži a tukovou tkáň nasaje. Ta zůstane nasátá hodinu a po celou dobu se bude mrazit. Při likvidaci tukových buněk se kombinuje právě jejich zmrazení se silným podtlakem z přístroje. Po odstranění přístroje musí ošetřovatel inkriminované místo pořádně rozmasírovat, aby se kůže vrátila do normálního stavu. Vzhledem k tomu, že část těla nasátá v hlavici se při kryolipolýze zchladí až pod bod mrazu, je potřeba chránit pokožku před poškozením kvalitní gelovou membránou.

Po provedení zákroku není ani potřeba žádná rekonvalescence, ani omezování sportovních aktivit. Je velice vhodné upravit si jídelníček a vyvarovat se tučných a škodlivých jídel a zároveň více pít. To totiž podpoří lymfatický systém, jímž postupem času jako odpad odejdou zlikvidované tukové buňky. Dodržovat nějakou formu diety však není nutností. Po kryolipolýze se může ještě nějaký čas objevovat pocit bolestivého trhání v ošetřeném místě a kůže může být na dotek velice citlivá. Nepříjemné následky ale do několika dní odezní.

Pětadvacetiprocentní úbytek tukových buněk

Obsahový i viditelný objemový rozdíl před první kryolipolýzou a po ní záleží především na tom, na které části těla byl zákrok proveden. Mezi nejčastěji ošetřované části pochopitelně patří břicho a boky. U nich je garantován minimálně pětadvacetiprocentní úbytek tukových buněk z ošetřované tukové tkáně.

Cena provedení kryolipolýzy se v jednotlivých salonech podstatně liší. Obvykle se nachází v rozmezí čtyř až čtrnácti tisíc korun, na slevových portálech se cena kryolipolýzy pohybuje mezi devíti sty až dvěma tisíci korun.

Pozor na podvodníky!

Faktu, že se kryolipolýza v současnosti stala v podstatě módním hitem, se však chytili také nejrůznější podvodníci a výrobci levných kosmetických přístrojů. Ti ale zákrok, který nazývají kryolipolýza, provádějí prostřednictvím přístrojů, které k ní vůbec nejsou určeny – například pomocí radiofrekvenčního přístroje s ochlazováním či kopiemi skutečných přístrojů. Na tento zákrok pochopitelně lákají především velice nízkou cenou, kýženého výsledku však tato náhražka kryolipolýzy zcela nedosáhne.

Kromě vakuové formy kryolipolýzy, při níž se ošetřované části těla nasávají do speciálních hlavic, existuje také kryolipolýza na základě aplikace chladicích destiček. Ta však má nižší účinnost a hrozí při ní větší riziko prochladnutí vnitřních orgánů.


Kalorické hodnoty potravin slouží pouze jako orientační pomůcka při redukci váhy. Optimální hmotnosti dosáhnete pouze vyváženým jídelníčkem, dostatkem pravidelného pohybu a přísunu tekutin.

TIP NA DNEŠEK

Lunární kalendář na dnešní den: