Kryolipolýza aneb hubnutí bez bolesti a námahy

Kryolipolýza

Kdo by nechtěl ubrat trochu tukové vrstvy na svém těle. A kdo by nebyl rád, kdyby to šlo bez námahy a v podstatě okamžitě. Právě to nabízí a umožňuje kryolipolýza neboli liposukce zmražením. Funguje na principu řízeného ochlazování tukových buněk, což způsobí jejich zničení. 

Lidé se už mnoho let snaží vylepšit svá těla, aby odpovídala ideálu, v poslední době jim k tomu pomáhá i estetická medicína a chirurgie. Zájem a snaha o rychlé odstranění tuku z problémových partií vede k vývoji různých metod a procedur.

Nejdříve se tuková tkáň zmenšovala pomocí tepelné energie dodávané například laserem. Poté se ale medicína obrátila k opačnému postupu a začala tukovou tkáň ochlazovat. Principu zmražení tukových buněk využívá i metoda kryolipolýzy, která se poprvé objevila v roce 2009.

Liposukce zmražením

Pod složitým názvem kryolipolýza nebo také liposukce zmražením se skrývá neinvazivní ošetření, které má za cíl zredukovat podkožní tuk pomocí řízeného ochlazení tukových buněk.

Metoda vychází z poznatku, že tukové buňky jsou narozdíl od ostatních citlivé na chlad. Během procedury dochází tedy k jejich zmražení, což způsobí narušení buněčného obalu, tedy poškození buňky a jejího odumření.

Kryolipolýza spustí běžný proces

Zmražení tukových buněk je přiměje k odumírání. Poškozené buňky zanikají postupným uvolňováním lipidů, které jsou pomocí lymfatického systému odvedeny pryč z těla. Tukové buňky se tak zmenšují, na volná místa po odumřelých buňkách se shlukují ostatní, a tím se zmenšuje vrstva tuku. Tělo se tak v daných partiích zbavuje tuku a zeštíhluje se, hubne.

Odumírání buněk je pro tělo běžný proces, který provádí v podstatě neustále. Lidský imunitní systém vyhodnotí poškozenou buňku jako nežádoucí a odstraní ji. Každou vteřinu takto odumře množství buněk, takže odumírání zmražených buněk pro tělo není nic nepřirozeného.

Liposukce zmražením je zkrátka inovativní technologie redukce tuku pomocí přístroje, který přiměje odumření těch správných buněk.

Průběh liposukce zmražením

Kryolipolýzu provádějí v salonech nejčastěji přístrojem pracujícím pomocí vakua. Jeho hlavice podtlakem nasaje ošetřovanou oblast, tedy tukový polštář, a následně ji ochladí.

Procedura zmražení tukových buněk obvykle probíhá následovně. Nejdříve se koná vstupní konzultace, na které se domluví plán terapie, jsou změřeny a zakresleny oblasti, které mají být ošetřeny. Následně je naprogramován přístroj, který se řídí pomocí počítače, a na problémovou partii je přiložena ochranná membrána, která chrání kůži před omrznutím. Hlavice přístroje poté nasaje tukový polštářek. Tento moment je trošku bolestivý, nejde však o nic, co by nešlo překonat.

Místo je nejdříve zahřáto na 41 °C pro větší účinnost následného ochlazení několik stupňů pod bod mrazu, až na mínus 10 °C. Procedura trvá přibližně hodinu, během které už ošetřovaný necítí nic bolestivého ani nepříjemného. Po uplynutí časového limitu se přístroj vypne, aplikátor se sejme a zmražené místo se rozmasíruje.

Kryolipolýza nevyžaduje speciální přípravu ani léčení

Během zákroku se od ošetřovaných nepožaduje žádná činnost. Lidé hodinu relaxují, poslouchají hudbu, sledují televizi nebo si čtou.

Nenáročná je procedura také, co se týče příprav. Doporučuje se jen hodinu před zákrokem nejíst a minimálně dvě hodiny před ním nekouřit. Některé salony radí pít před kryolipolýzou ovocné šťávy a džusy.

Stejně tak po zákroku není třeba nijak měnit své návyky. Jelikož není chirurgický, tedy nedochází k řezání a zasahování do těla, nečeká ošetřovaného žádné zdlouhavé hojení. Není tak potřeba omezovat své aktivity a lidé se ihned po proceduře mohou vrátit do běžného života. Po liposukci zmražením není třeba ani měnit své stravovací návyky. Samozřejmě je dobré jíst zdravě a věnovat se pohybu, aby si člověk udržel svou váhu, jinak se účinky liposukce mohou ztratit.

Účinná a bezbolestná liposukce

Kryolipolýza je v současné době považována za nejefektivnější neinvazivní metodu odbourání podkožního tuku, hubnutí a tvarování postavy. Jde o účinnou alternativu k chirurgickému zákroku, k liposukci. Poskytuje stejné výsledky, nesmírnou výhodou kryolipolýzy však je, že se provádí bez operace, řezání a bolesti.

Během zákroku mohou lidé pociťovat mírný tlak nebo pocit chladu. Po sejmutí vakuové hlavice je místo zarudlé, necitlivé nebo naopak přecitlivělé. Může se udělat i modřina, po další dny může být místo bolestivé nebo v něm může ošetřovaný cítit brnění a mravenčení. Všechny tyto nepříjemné projevy však brzy odezní.

Liposukce zmražením tukových buněk je podle dosavadních klinických studií bezpečný proces. Během zákroku nedochází k poškození okolní tkáně, protože na chlad jsou citlivé právě tukové buňky. Ostatní buňky a tkáně zůstanou netknuté.

Hubnutí pomocí zmražení tuku

Metoda kryolipolýzy přináší prokazatelné a hlavně trvalé výsledky. Úbytek tukové vrstvy pochopitelně není okamžitý. Po dvou týdnech od zákroku by však měly být vidět první výsledky, celkový efekt je patrný po šesti týdnech. Liposukce zmražením slibuje úbytek 25 až 45 % tuku, což je pro lepší představu asi 3 až 15 milimetrů tukové vrstvy. Procedura je tak srovnatelná s běžnou liposukcí. Odstranění tukových polštářků je trvalé při udržení váhy, ani kryolipolýza tedy není samospasitelná.

Zmražení tukových buněk odstraní maximální množství tuku v dané oblasti. Zákrok je možné po čtyřech až šesti týdnech zopakovat. Dohromady lze provést tři opakování na jednom místě.

Kryolipolýza je téměř pro všechny

Liposukce zmražením je oblíbená mezi ženami i muži. Podstoupit ji může v podstatě kdokoli. Jde o všestrannou metodu, kterou lze použít na všechny problémové partie od kolen nahoru po hrudník, tedy na oblast břicha, boků, stehen, ale i na vnitřní stranu paží.

U některých lidí však kryolipolýza nepřipadá v úvahu. Na příklad u pacientů s chronickým onemocněním imunitního systému, u lidí s nachlazením či jiným oslabením imunity. Zmražení tukových buněk se nesmí provádět u lidí s poruchami jater, ledvin, štítné žlázy a slinivky. Zákrok nemohou podstoupit ani těhotné a kojící ženy. Důvodem pro neprovedení procedury jsou i křečové žíly, trombóza, čerstvá jizva po operaci, trvalý zánět v těle a další. Proto je dobré se poradit s ošetřujícím lékařem, zda je procedura kryolipolýzy vhodným řešením.

Kryolipolýza nabízí hubnutí bez námahy. Rozhodně však ne bez peněz. Za proceduru si lidé zaplatí i 10 000 korun.


Kalorické hodnoty potravin slouží pouze jako orientační pomůcka při redukci váhy. Optimální hmotnosti dosáhnete pouze vyváženým jídelníčkem, dostatkem pravidelného pohybu a přísunu tekutin.

TIP NA DNEŠEK

Lunární kalendář na dnešní den: