Jak se zbavit celulitidy

Jak se zbavit celulitidy

Celilulitida není onemocnění, protože nepředstavuje žádná zdravotní rizika, je to hlavně estetický problém, který trápí valnou většinu žen. Celulitida se projevuje jako dolíčkovitá kůže v místech, kde se ženám ukládá tuk, tedy hlavně na hýždích a stehnech. Celulitida se objevuje hlavně, když dochází ke změně tvorby a vylučování pohlavních hormonů. Pohlavní hormony způsobují změnu podkožního vaziva, které tvoří kapsičky, do nichž se pak tukové buňky shromaždují.Ty jsou vytlačovány proti povrchu kůže která je u žen tenčí než u mužů, a vytváří tak nevzhledné ďolíčky, které svojí strukturou připomíná pomerančovou kůru. Odtud tedy odvozený lidový název. V místech postižených celulitidou je pak omezený průtok krve a lymfy. 

Co způsobuje celulitidu

  • Celulitida je především projevem určité hormonální změny, objevuje se proto zejména v období puberty, těhotenství, menopauzy či při užívání hormonální antikoncepce.
  • Dalším zásadním faktorem, který způsobuje celulitidu, je ochabování vazivové tkáně. K tomu může dojít při nevyvážené stravě, nedostatku pohybu nebo malému příjmu tekutin.
  • K tvorbě celulitidy přispívá také  nedostatečná funkce krevního a lymfatického systému či špatná činnost jater, které nedostatečně odbourávají tuk.
  • Odborníci soudí, že ke vzniku celulitidy přispívá také dědičnost, pití kávy, stres, obezita, kouření a alkohol, ale také příliš těsné oblečení, které brání správnému proudění krve. Přestože celulitida bývá spojována s nadváhou a obezitou, je dnes považovaná spíše za civilizační poruchu, a proto objevuje i u štíhlých lidí.

Projevy celulitidy

První stádium celulitidy

Náznak pomerančové kůže je vidět pouze při tlaku na kůži. Toto stádium má 99% žen, je to počáteční, lehký stupeň a není problém se ho při pravidelné péči o pokožku zbavit.

Druhé stádium celulitidy

Druhé stádium celulitidy se vyznačuje drobnými nerovnostmi, které jsou vidět i bez stlačování kůže. Tyto projevy jsou nejpatrnější  na vnější straně stehen a to při sezení na tvrdém povrchu nebo při zatnutí svalů. Jde o mírně pokročilý stupeň postižení, ale i zde se dá kvalitní a pravidelnou péčí celulitida odstranit nebo velmi podstatně zmírnit.

Třetí stádium celulitidy

Třetí stádium celulitidy je viditelné bez ohledu na pohyb, který provádíme. Výrazné dolíčky jsou vidět i na menší vzdálenost, nejen z blízka. Tento stupeň je pokročilé stádium celulitidy. Při důsledném dodržování léčby se dají její projevy zmírnit.

Čtvrté stádium celulitidy

Čtvrté stádium celulitidy se již projevuje hrubými nerovnostmi, které jsou důsledkem neléčené celulitidy a jsou už nezvratné. Tento stupeň celulitidy je již neléčitelný.

Možnosti odstranění celulitidy

Přirozená úprava životního stylu

Snížení hmotnosti, hubnutí, vyvážená strava. To jsou faktory, kterými snížíme tělesný tuk v podkoží a tím automaticky ihned zlepšíme strukturu kůže. Dojde k lepšímu prokrvení tkáně, které je žádoucí v jakémkoliv stádiu celulitidy. Zásadní je dbát na vyvážený přísun a výdej energie. Jídelníček by měl obsahovat množství čerstvého ovoce a zeleniny, abychom zajistili přísun vitaminů a minerálů a vlákniny. Zásadní je omezit alkohol, kouření a sladká a tučná jídla. Při boji s celulitidou je nutné dodržovat i pitný režim, 2-3 litry neslazených tekutin denně.

Pohyb a cvičení při odstraňování celulitidy

Při odstraňování celulitidy je pravidelný pohyb a cvičení naprostou nezbytností. Pohyb pomůže odstranit přebytečný tuk, rozproudí lymfu a má vliv na vyplavování škodlivých látek a toxinů z těla. Právě tyto látky je nutné v těle minimalizovat, protože jsou hlavní příčinou pomerančové kůže. Vhodným pohybem je plavání, chůze, chůze do schodů, kalanetika, jízda na kole a cviky posilující a zpevňující postižené partie.

Vliv teploty v boji s celulitidou

Dobrým způsobem, jak rozproudit v těle krev a lymfu, je saunování nebo sprchování se střídavě teplou a studenou vodou. Další velmi účinnou metodou jsou lymfatické masáže, což jsou speciální masáže prováděné v odborných centrech, které se v poslední době v České republice velmi rozšířily.

Lymfatické masáže obnovují průchodnost lymfatického systému, který pak může lépe vyplavovat toxiny. Dobře fungující lymfatický systém může odvádět z buněk kůže a podkoží odpadní škodlivé látky, které mohou za vznik celulitidy.

Masáže proti celulitidě

Lymfatická masáž trvá 45 minut, provádí se v masážních salonech nebo ve wellness centrech. Masáž stojí 500 -1500 Kč a je třeba ji po týdnu opakovat. Aby byl účinek efektivní a viditelný, je třeba absolvovat alespoň 10 masáží v řadě. Lymfatické masáže jsou vhodné především tehdy, pokud trpíte třetím, velmi viditelným stádiem. Pokud se u vás projevuje stádium jedna či dvě, postačí i domácí masáž problematických partií. Je dobré si pořídit speciální žínku či hrubou rukavici a promasírovat se krouživými pohyby každý den po koupeli či sprše. Odstranění celulitidy nepřijde ze dne na den, je to běh na dlouhou trať. Chce to vytrvalost, důslednost a trpělivost, než nedostaví první viditelné výsledky.

LPG ošetření a kavitační liposukce - další možnosti odstranění celulitidy pomocí moderních technologií

LPG ošetření

Před ošetřením si obléknete speciální prádlo a následně se speciální hlavicí nasává kožní řasa mezi válečky a různé aplikátory. Jedná se o speciální podtlakovou masáž, která má vliv na prokrvení tkáně a rekonstrukci podkožního vaziva. LPG ošetření zrychluje metabolismus v podkoží a podkožní tukové tkáni, čímž dochází ke sjednocení nerovnoměrně zvětšených tukových buněk. Ošetření vyžaduje pravidelné opakování a řeší zejména rozvolněné podkožní vazivo, nedostatečné prokrvení a zadržování tekutin v tkáních.

Kavitační liposukce

Kavitační liposukce je ošetření nízkofrekvenčním ultrazvukem, při němž vznikají v tukových buňkách mikrobubliny. Vlivem tohoto efektu je částečně vyprázdněn obsah tukových buněk do mezibuněčných prostor. Následně se z těla vyplavují opět pomocí lymfatického systému. Kavitace není primárně určená na odstranění celulitidy, ale spíše k celkovému zeštíhlení. Při pravidelném opakování má vyhlazující efekt. Finančně se jedná o náročnější proceduru, protože je nutné ji často opakovat.


Kalorické hodnoty potravin slouží pouze jako orientační pomůcka při redukci váhy. Optimální hmotnosti dosáhnete pouze vyváženým jídelníčkem, dostatkem pravidelného pohybu a přísunu tekutin.

TIP NA DNEŠEK

Lunární kalendář na dnešní den: